Przejdź do głównej zawartości

Cel założenia spółki akcyjnej

Spółka akcyjna to zazwyczaj zdecydowanie największa spółka pod względem kapitału finansowego oraz ilości wspólników ze wszystkich podmiotów, jakie pojawiają się w obrocie gospodarczym. Nie oznacza to jednak, że jest to forma prawna z zasady stworzona po to, by możliwe było z jej pomocą stworzenie naprawdę dużego przedsiębiorstwa. Nic nie stoi na przeszkodzie, by spółka cywilna była naprawdę duża, chociaż oczywiście wygoda prowadzenia działalności gospodarczej w ten sposób byłaby wielce wątpliwa.

Kto może założyć spółkę akcyjną?
Rejestracja spółki akcyjnej to zadanie dla co najmniej jednej osoby prawnej lub fizycznej. Chociaż w zasadzie do powstania tego rodzaju spółki wystarczy tylko jedna osoba, tego typu akty założycielskie zdarzają się bardzo rzadko. Znacznie wygodniejsze są inne formy działania, jeśli interesuje nas firma należąca tylko do jednej osoby. W tym wypadku udziałowców zazwyczaj jest dużo lub bardzo dużo, co ma swoje odzwierciedlenie w bardziej skomplikowanych mechanizmach zakładania spółki oraz jej kontroli. 

Przedmiot działalności spółki
Celem działalności spółki akcyjnej, tak jak wszystkich spółek kapitałowych, jest zawsze prowadzenie działalności gospodarczej. Kiedy następuje rejestracja spółki akcyjnej, wskazany musi być przynajmniej jeden cel jej działalności rozumiany jako pozycja z klasyfikacji działalności gospodarczej. Nic nie stoi oczywiście na przeszkodzie, by cel się ten zmienił z czasem lub spółka rozszerzyła swoją działalność. 

Podstawowym powodem zakładania tego rodzaju spółki jest zawsze chęć zdobycia kapitału do realizacji dużych przedsięwzięć, co należy rozumieć tak, że osoby zainteresowane posiadaniem większości udziałów w spółce i tym samym chcące kierować jej sprawami potrzebują dodatkowego kapitału na prowadzenie swojej działalności i chcą pozyskać go od dużej liczby niespecyficznych podmiotów. Innymi słowy, spółka emituje akcje, które tworzą kapitał zakładowy i w zamian za udział w zyskach nabywcy akcji inwestują w działanie firmy.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Różnice między spółką akcyjną, a spółką z.o.o.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółka akcyjna to dwie dość zaawansowane formy działalności. Każda z nich ma swoje formalne wytyczne i wymogi, oraz sposób działania. Obie są spółkami kapitałowymi, które występują w polskim prawie. Warto wiedzieć, jakie są między nimi faktyczne różnice – pozwoli to właściwie dobrać formę działalności do potrzeb firmy. Specyfika spółki akcyjnej Rejestrowanie spółki akcyjnej wiąże się z obrotem dużymi kwotami – minimalny wkład to 100 000 złotych. Cechuje się pewnym rozmachem działania, a firma jest aktywnie obecna na giełdzie finansowej. Stąd jest to spółka właściwa dla średnich oraz dużych przedsiębiorstw, których celem jest szerokie działanie w swoim sektorze gospodarki. Kapitał spółki akcyjnej jest ulokowany w akcjach firmy, która znajdują się w stałym obiegu – posiadają je akcjonariusze spółki. Założycielami są akcjonariusze, którzy wnieśli początkowy wkład do spółki, a nad całością czuwa powołana w statucie rada nadzorcza. Na

Spółka akcyjna a komandytowo – akcyjna

Największą popularnością pośród typów spółek nieodmiennie cieszy się spółka cywilna. Często zakłada się również spółki jawne. W ostatnich latach rośnie jednak liczba powstających spółek akcyjnych, komandytowych oraz komandytowo – akcyjnych. Jaka jest różnica pomiędzy spółkami komandytowo – akcyjną a akcyjną? Kiedy opłaca się rejestracja spółki akcyjnej , a kiedy lepiej postawić na typ łączony? Na czym polega spółka komandytowo – akcyjna? Spółka komandytowo – akcyjna, podobnie jak komandytowa, jawna i partnerska, należy do spółek osobowych. Jet formą pośrednią, niejako „łączoną” z cech charakteryzujących spółkę komandytową i akcyjną. Z tą pierwszą dzieli fakt nieposiadania osobowości prawnej, przy jednoczesnym posiadaniu podmiotowości, czyli prawa do nabywania dóbr i stanowienia strony w sądzie. Podobnie jak w spółce komandytowej, występują w niej dwa typy wspólników, jednak w miejsce komandytariuszy i komplementariuszy są to komplementariusze i akcjonariusze. Ci drudzy posiada