Przejdź do głównej zawartości

Różnice między spółką akcyjną, a spółką z.o.o.

jak założyć spółkę akcyjną


Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółka akcyjna to dwie dość zaawansowane formy działalności. Każda z nich ma swoje formalne wytyczne i wymogi, oraz sposób działania. Obie są spółkami kapitałowymi, które występują w polskim prawie. Warto wiedzieć, jakie są między nimi faktyczne różnice – pozwoli to właściwie dobrać formę działalności do potrzeb firmy.

Specyfika spółki akcyjnej


Rejestrowanie spółki akcyjnej wiąże się z obrotem dużymi kwotami – minimalny wkład to 100 000 złotych. Cechuje się pewnym rozmachem działania, a firma jest aktywnie obecna na giełdzie finansowej. Stąd jest to spółka właściwa dla średnich oraz dużych przedsiębiorstw, których celem jest szerokie działanie w swoim sektorze gospodarki. Kapitał spółki akcyjnej jest ulokowany w akcjach firmy, która znajdują się w stałym obiegu – posiadają je akcjonariusze spółki. Założycielami są akcjonariusze, którzy wnieśli początkowy wkład do spółki, a nad całością czuwa powołana w statucie rada nadzorcza.

Na czym polega spółka z.o.o.?


Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością są dość powszechnie zakładane i często spotkane. Liczba wspólników jest ograniczona, a przedsięwzięcia przez nich prowadzone zwykle mają niewielką skalę. Chodzi o to, by łatwo było je nadzorować. Odpowiedzialność poszczególnych wspólników jest jednak ograniczona – stąd nazwa spółki. Jeśli spółka nie wywiąże się ze swoich zobowiązań, nie odpowiadają oni własnym majątkiem w pełnym zakresie.

Najważniejsze różnice


Kto zatem powinien założyć spółkę z.o.o., a komu bardziej opłaca się rejestrowanie spółki akcyjnej? Spółka z.o.o. zdecydowanie lepiej sprawdzi się dla mniejszej liczby pozostających w kontakcie ze sobą wspólników, którzy chcieliby mieć stały wgląd i nadzór nad sprawami prowadzonymi przez spółkę. Jej zarejestrowanie jest znacznie prostsze, niż rejestrowanie spółki akcyjnej. Ta z kolei lepiej pasuje do działalności szerokiej, z uwzględnieniem giełdy i bardzo wielu wspólników, z których nie wszyscy mają wpływ na działanie firmy. Istotna jest także różnica kapitału zakładowego – dla spółki z.o.o. Jest to 5 000 złotych, dla akcyjnej 100 000 złotych.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Cel założenia spółki akcyjnej

Spółka akcyjna to zazwyczaj zdecydowanie największa spółka pod względem kapitału finansowego oraz ilości wspólników ze wszystkich podmiotów, jakie pojawiają się w obrocie gospodarczym. Nie oznacza to jednak, że jest to forma prawna z zasady stworzona po to, by możliwe było z jej pomocą stworzenie naprawdę dużego przedsiębiorstwa. Nic nie stoi na przeszkodzie, by spółka cywilna była naprawdę duża, chociaż oczywiście wygoda prowadzenia działalności gospodarczej w ten sposób byłaby wielce wątpliwa. Kto może założyć spółkę akcyjną? Rejestracja spółki akcyjnej to zadanie dla co najmniej jednej osoby prawnej lub fizycznej. Chociaż w zasadzie do powstania tego rodzaju spółki wystarczy tylko jedna osoba, tego typu akty założycielskie zdarzają się bardzo rzadko. Znacznie wygodniejsze są inne formy działania, jeśli interesuje nas firma należąca tylko do jednej osoby. W tym wypadku udziałowców zazwyczaj jest dużo lub bardzo dużo, co ma swoje odzwierciedlenie w bardziej skomplikowanych me

Spółka akcyjna a komandytowo – akcyjna

Największą popularnością pośród typów spółek nieodmiennie cieszy się spółka cywilna. Często zakłada się również spółki jawne. W ostatnich latach rośnie jednak liczba powstających spółek akcyjnych, komandytowych oraz komandytowo – akcyjnych. Jaka jest różnica pomiędzy spółkami komandytowo – akcyjną a akcyjną? Kiedy opłaca się rejestracja spółki akcyjnej , a kiedy lepiej postawić na typ łączony? Na czym polega spółka komandytowo – akcyjna? Spółka komandytowo – akcyjna, podobnie jak komandytowa, jawna i partnerska, należy do spółek osobowych. Jet formą pośrednią, niejako „łączoną” z cech charakteryzujących spółkę komandytową i akcyjną. Z tą pierwszą dzieli fakt nieposiadania osobowości prawnej, przy jednoczesnym posiadaniu podmiotowości, czyli prawa do nabywania dóbr i stanowienia strony w sądzie. Podobnie jak w spółce komandytowej, występują w niej dwa typy wspólników, jednak w miejsce komandytariuszy i komplementariuszy są to komplementariusze i akcjonariusze. Ci drudzy posiada